České děti se málo hýbou - chybí jím motivace

list V kategorii: Rady a tipy Datum: comment Komentáře: 0 favorite Zobrazení: 108

V prosinci 2022 na Univerzitě Karlově v Praze se uskutečnila konference Pohyb a zdraví. Účastníci dospěli k smutnému závěru: české děti se málo hýbou a to kvůli chybějící podpoře státu a motivaci. To není nic nového. Co s tím můžeme ale udělat?

Všichni víme, že pohyb pozitivně ovlivňuje zdravý vývoj člověka a jeho budoucí tělesnou i duševní kondici. Po skončení pandemie koronaviru ale výrazně propadla tělesná zdatnost žáků. Mezi možné příčiny byla zařazena i řada závislostí, které odlákávají dnešní děti od sportu.

Může být tělocvik i zábava?

Zaznělo i několik návrhů řešení problému - například zavést třetí hodinu tělocviku nebo reagovat na popularitu videoherního průmyslu u mládeže a více propojit e-sport a fyzickou aktivitu. Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, nabídl vzít příklad z Kanady, která podobný problém již vyřešila takovým způsobem, že pohybové aktivity u dětí dnes v zemi rozvíjí už od předškolního věku. Fyzické aktivity podporují obce, města a kraje tak, že udržují sportoviště u škol a poskytují šatny a kvalitní zázemí. Účastníci se shodli na tom, že je potřeba pomoci školám, aby děti vůbec motivovaly k větší pohybové aktivitě.

I běžné cviky jsou na AirTracku prostě zábavnější!

Jaké jsou možnosti pro rozvoj výuky tělesné výchovy na školách?

Sportovat určitě jde i v rámci mimoškolních vzdělávacích aktivit. Řešením by mohly být kroužky a další volnočasové aktivity, ale pro některé rodiny to může být docela náročné - jak časově, tak i finančně. Často pracující rodiče nemají čas dítě vyzvednout ze školy a odvézt na trénink, kde se musí počítat s oddílovými poplatky a investicemi do vybavení.

Z velkého průzkumu mezi rodiči, který realizovala společnost SANEPvyplynulo, že alespoň hodinu denně se pohybu věnuje pouhých 14% českých dětí a více než 40% dětí pravidelně nosí do školy omluvenky z tělocviku. Je zřejmé, že školáky povinné hodiny nebaví, a to z velké části kvůli nemodernímu přístupu státních škol k výuce tělesné výchovy. V našem článku Škola,‌ ‌aneb kolébka mladých sportovců‌ jsme psali o možnostech využití nafukovacích pomůcek a AirTracků v hodinách školního tělocviku, což by mohlo zpestřit výuku a udělat ji zajímavější jak pro děti, tak pro učitele. Přečíst si můžete i náš článek o možnostech cvičení a rozvíjení pohybových schopností dětí již od předškolního věku Základy dětské motoriky s nafukovacími pomůckami

Příklad využití a skladování nafukovacích pomůcek ve škole

AirTrack Factory nabízí široký výběr nafukovacích pomůcek, užitečných nejen pro profesionální gymnasty - od jednotlivých odrazových můstků a malých prvků až po velké sety. Například AirJump set je ideální pro žáky ze základních škol. Jeho součástí je AirTrack P2, který má perfektní odraz a je naprosto dostačující pro malé i vetší žáky a všeobecnou pohybovou přípravu. AirBox lze použít jako metodickou pomůcku pro postupnou progresi v rámci odrazové přípravy a výuky přemetů a přeskoků. Nakloněnou plochu AirIncline lze zase výborně využít pro výuku kotoulů a přemetů, nebo třeba i jako zábavný prvek překážkové dráhy.

Pro ty, kteří by rádi sáhli po hotovém, kompletním řešení, máme například TakeOff set, jehož součástí jsou AirTrack P3 a AirRoll Takeoff - speciálně upravený nafukovací válec, který se připevní k AirTracku a lze jej tak využít jako odrazový můstek nebo trampolínku. Tento set díky vyššímu AirTracku P3 je vhodný jak pro žáky ze základních, tak i ze středních škol. Jak může taková výuka vypadat? Mrkněte na video zde.

Závěr

Mladá generace představuje naši budoucnost. Je důležité chránit zdraví dnešních dětí a podporovat jejich nadšení a zájem o sport. Pomoct by mohl modernější a kreativnější přístup k výuce tělesné výchovy, který by motivoval děti se více věnovat svému zdraví a tělesné zdatnosti.

Chcete poradit s výběrem? Kontaktujte nás zde

Komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
THEME OPTIONS

Panel Tool

Ano Ne
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již u nás účet?
Přihlaste se nebo si obnovte heslo